Dvě vdovy se po 61 letech vrací tentokrát do Divadla na Orlí
8. března 2023·Hudební fakulta JAMU

Dvě vdovy se po 61 letech vrací tentokrát do Divadla na Orlí

Hudební fakulta

Dvě dámy, přizpůsobující se životu jako kůže chameleona, provázejí příběhem, jež se stává středem pozornosti maloměstského života. Studentský projekt Komorní opery Hudební fakulty JAMU uvede na jevištních prknech tradiční dílo Bedřicha Smetany. Komická opera Dvě vdovy na námět francouzské jednoaktovky nabízí zpracování nadčasové tematiky vdovského života. Premiéry studenti odehrají již 18. a 19. března 2023 v brněnském Divadle na Orlí.

Operu Dvě vdovy uvidí diváci v režii Jany Tajovské Krajčovičové, studentky magisterského programu Operní režie. Dílo zasazuje do počátku 20. století, kdy rozkvétá secesní sloh, povzbuzující záměr režisérky: „Chtěla bych poukázat na barevnou paletu citů, nálad, pohnutek, či příčin jednání, které nám jednotlivé postavy rozkrývají. Tak jako ani my nežijeme naše životy jenom vesele nebo smutně, ani postavy v opeře nejsou černobílé.“ Energická Karolína drží svůj život pěvně v rukou a s radostí si ho užívá, zatímco Anežka je zdrženlivější. Příběh doprovází milostné zápletky a klamavé závěry, které Anežku dovedou na rozcestí – má znovu vsadit na lásku a překročit dogma vdovského života?

K dokreslení křehkosti a proměnlivosti citů významně přispívá návrh scény Terezy Jančové. Prvky secese se propisují i do scénických prvků užitých v inscenaci. Dominantou jeviště jsou naddimenzované květy vznášející se nad scénou, které jsou v těsné interakci s dějem i zpěváky a postupně odkrývají své nitro a světlo života.

Dirigent Ľubomír Zelenák povede Janáčkův akademický orchestr, který v orchestřišti zasedne celkem pětkrát. Smetana v díle používá lidovou melodičnost, brilantní ansámbly a pestrou, byť klasickou orchestrální instrumentaci. „Pro mě osobně je však nejkouzelnějším místem pěvecky nelehká Anežčina árie. Prostřednictvím sledu jedinečných a charakterově různorodých hudebních ploch, zrcadlících různé aspekty Anežčiny osobnosti, nám v ní Smetana až téměř v závěru opery odkrývá skutečný vnitřní svět této postavy,“ dodává dirigent.

Operu Dvě vdovy nastudovali studenti JAMU již 1. března 1962, úplně poprvé však zazněla v pražském Prozatímním divadle v roce 1874, avšak nebyla obecenstvem zcela přijata. Smetana dílo ještě téhož roku přepracoval a zaměnil mimo jiné některé mluvené dialogy zhudebněnými recitativy. Komorní opera kombinuje obě tyto verze ve snaze udržet a pozdvihnout dramatický potenciál, který v sobě dílo nese.

Komorní opera Hudební fakulty JAMU nabízí studentům praktickou zkušenost z přípravy operní inscenace v reálném divadelním prostředí. Všechny důležité složky inscenace zastávají posluchači napříč katedrami HF JAMU a spolupracují již dlouhodobě i se studenty Divadelní fakulty JAMU. Projekt se tak stává významnou příležitostí pro umělecký rozvoj studentů.

Vstupenky zakoupí veřejnost v předprodejní síti GoOut. Nabízíme také zvýhodněné vstupné pro studenty, seniory a ZTP. Novináři obdrží v případě zájmu volný vstup v libovolném termínu po zaslání rezervačního e-mailu na adresu komorni.opera.hf@jamu.cz.

Premiéry: so 18. a ne 19. března od 19 hodin

Reprízy: út 21., st 22. a čt 23. března od 19 hodin

Janáčkova akademie múzických umění

Janáčkova akademie múzických umění (JAMU) má za sebou více než sedmdesátiletou historii, během které zformovala již několik generací vynikajících umělců v oblasti dramatických a hudebních umění. Její činnost (vzdělávací, vědecká, umělecká i výzkumná) je umocňována řadou aktivit přesahující rámec školy i státu.