Koncert hudby Reinholda Glièra
18. května 2023·MgA. Daniela Peclová

Koncert hudby Reinholda Glièra

Hudební fakulta

24. května od 19.00 se v koncertním sále Hudební fakulty JAMU uskuteční výjimečný koncert v podání zahraničních studentů HF JAMU. Ti odehrají několik skladeb ukrajinského skladatele Reinholda Glièra včetně jeho kompletního opusu č. 35, který se skládá z jedenácti skladeb, které nebyly doposud hrány v jeden večer.

Hudební fakulta JAMU pečuje o své multikulturní a mezinárodní prostředí, čemuž nasvědčuje velké množství studentů z Běloruska, Ruska, a především z Ukrajiny, kteří po vypuknutí války na Ukrajině dostali možnost studia na Janáčkově akademii múzických umění, kde také na celoakademické úrovni bylo zřízeno centrum pomoci a transparentní účet pro jejich podporu.

Mezinárodní skupina studentů ve složení Kateřina Čechová, Yelyzaveta Chkhartishvili, Dominik Sedlák, Aliaksei Charnavoki, Nikolaj Kolgomortcev, Ondřej Sejkora, Lukáš Polák a Oleksandra Bokoch jsou tímto zářným příkladem. V rámci jednoho večera představí kompletní opus č. 35 ukrajinského sovětského skladatele Reinholda Glièra, který čítá 11 skladeb, které budou v kompletním znění odehrány poprvé za svou existenci. Kromě toho zazní Gliérovo Preludium č.4 a čtyři kusy pro kontrabas a klavír.

„Nenašli jsme žádnou informaci nebo kompletní nahrávku tohoto opusu, proto jsme se rozhodli pro jeho premiéru – číslo 5 z opusu se pravděpodobně nehrálo vůbec nikdy. Kromě toho zazní čtyři známe kusy pro kontrabas a klavír, kdy naším cílem je popularizace skladeb od Glièra, jež má mezi svými díly mnoho zapomenutých, avšak krásných skladeb, které chceme tímto koncertem publiku přiblížit“, dodává klavíristka, studentka HF JAMU, Oleksandra Bokoch.

Reinhold Glièr je ukrajinský sovětský hudební skladatel a hudební pedagog německo-polského původu. Na Kyjevské hudební škole ho hru na housle učil významný český pedagog Otakar Ševčík. Okolo roku 1900 též začal užívat francouzskou podobu jména: Glière, z čehož později vznikla legenda, že byl francouzského nebo belgického původu. V roce 1901 začal učit na Gnesinské akademii. K jeho žákům zde patřili Nikolaj Jakovlevič Mjaskovskij a Sergej Prokofjev.

 

Program koncertu:

Reinhold Glièr: 11 Pieces, op. 35

Reinhold Glièr Preludium č. 4, op. 30

Reinhold Glièr: Čtyři kusy pro kontrabas a klavír op. 32 a op.

Interpreti:

Kateřina Čechová – flétna

Yelyzaveta Chkhartishvili – hoboj

Lukáš Polák – violoncello

Dominik Sedlák – klarinet

Aliaksei Charnavoki – fagot

Nikolai Kolmogortcev – lesní roh

Ondřej Sejkora – kontrabas

Oleksandra Bokoch – klavír

 

24. května 2023, 19.00, Koncertní sál Hudební fakulty JAMU, Komenského nám. 6

Janáčkova akademie múzických umění

Janáčkova akademie múzických umění (JAMU) má za sebou více než sedmdesátiletou historii, během které zformovala již několik generací vynikajících umělců v oblasti dramatických a hudebních umění. Její činnost (vzdělávací, vědecká, umělecká i výzkumná) je umocňována řadou aktivit přesahující rámec školy i státu.