Studio Marta zažije ROZPAD
16. března 2023·Veronika Onheiserová

Studio Marta zažije ROZPAD

Studio Marta

Sezonu brněnského Studia Marta uzavře projekt ROZPADÁNÍ. V jeden večer se představí dvě inscenace autorských her, které spojuje téma rozpadu. Aktovky Bublifuk a Je potřeba změna! tak uvidí diváci na jevišti poprvé, a to v podání budoucích absolventů Divadelní fakulty JAMU. Premiéra proběhne 23. března 2023.

„Na celém projektu nás od začátku přitahovala jeho spontánnost. Vytvořit za čtyři týdny dvě inscenace, najít mezi nimi pojítko a dát tak vzniknout komponovanému večeru, byla pro nás pro všechny velká výzva. Postupné rozpadání dvou zdánlivě neměnných systémů, školy a rodiny, ukazují obě inscenace skrze značnou dávku humoru. Groteskního, černého i absurdního. Dostává se jim tak možnosti trefně poukazovat na palčivá témata výše zmíněných institucí,” říká dramaturgyně projektu Veronika Onheiserová.

Hry vzešly ze soutěže Havlovské aktovky, kterou již třetím rokem pořádá Divadelní fakulta JAMU ve spolupráci s The Václav Havel Library Foundation v New Yorku. Soutěžící mají za úkol napsat původní aktovku na základě citátu z Havlova dramatu. Texty Vojtěcha Balcara a Daniely Vošahlíkové se umístily v roce 2022 na druhém a třetím místě, kde jim inspirací byla hra Odcházení. Diváci budou moci v rámci večera nazvaného ROZPADÁNÍ zhlédnout obě inscenace po sobě s přestávkou. Texty uvede inscenační tým v úpravě.

Velkým úkolem bylo nalezení pojítek mezi oběma projekty, jedním z nich je scénografie Anny Tiché. Ta představuje jasně vymezený prostor, který lze jednoduše proměnit pro potřebu obou aktovek. Dalším spojníkem je autorská hudba režiséra Martina Modrého, ten se tak přidává ke trojici spolužáků ve složení režiséra Jakuba Hekla (Bublifuk), režisérky Elišky Houserové (Je potřeba změna!) a dramaturgyně Veroniky Onheiserové z Ateliéru režie a dramaturgie prof. PhDr. Václava Cejpka. 

Inscenace Bublifuk prověřuje křehkost vztahů zdánlivě dokonalé rodiny. Zhmotňuje motiv praskání bublin jednotlivých postav a tematizuje rozpad skrze vzájemné neporozumění a neochotu vyrovnat se s minulostí. Inscenace Je potřeba změna! ukazuje snahu proměnit zkostnatělý školní systém. Volba nového ředitele školy působí na postavy jako elixír motivace k reálné změně. Zacyklenost vztahů, komika situací a absurdita jednotlivých diskuzí však jenom zastiňuje nevyhnutelnost rozpadu. 

ROZPADÁNÍ uvede Studio Marta celkem desetkrát. Po náročné sezoně klasiků se herci představí v úplně nové poloze, navíc v současné dramatické tvorbě.

Dva původní texty. Dva režijní styly. Jeden večer.  

ROZPADÁNÍ (Vojtěch Balcar, Daniela Vošahlíková)

Režie Jakub Hekl, Eliška Houserová

Premiéra 23. 3. 2023 v 19:00 ve Studiu Marta, Bayerova 5, 60200 Brno

Lístky na všechny reprízy zakoupíte na platformě GoOut.cz

 

Studio Marta je specifický experimentální prostor, kde jsou prezentovány školní projekty studentů Divadelní fakulty JAMU.

http://www.studiomarta.cz/

DF
JAMU je jedna ze dvou fakult Janáčkovy akademie múzických umění. Její studenti jsou vzděláváni především ve studijních programech spojených s divadelním uměním.

https://df.jamu.cz/

INSCENAČNÍ
TÝM

Texty: Vojtěch Balcar (Bublifuk), Daniela Vošahlíková (Je potřeba změna!)

Režie: Jakub Hekl (Bublifuk), Eliška Houserová (Je potřeba změna!)

Dramaturgie: Veronika Onheiserová

Scénografie: Anna Tichá

Hudba: Martin Modrý

Světelný design: Marta Koláčková

Grafika: Barbora Netopilová

Produkce: Kristýna Businská, Lucie Blechová

Foto: Vojtěch Šoula

 

HRAJÍ

Bublifuk

Stanislav Čaban

Martina Tomanová 

Tomáš Weber


Je potřeba změna!

Matouš Benda

Nikola Moravčíková

Lucie Netopilová

Janáčkova akademie múzických umění

Janáčkova akademie múzických umění (JAMU) má za sebou více než sedmdesátiletou historii, během které zformovala již několik generací vynikajících umělců v oblasti dramatických a hudebních umění. Její činnost (vzdělávací, vědecká, umělecká i výzkumná) je umocňována řadou aktivit přesahující rámec školy i státu.